Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dávkování léčiv pro pacienty 1.

První část rozhovoru s Mgr. Ľubošem Doršicem, hlavním farmaceutem sítě nemocnic a poliklinik Svet Zdravia a ProCare, o inovativním projektu individuálního dávkování léčiv v nemocnici ve slovenských Michalovcích.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaHISTORIE
Tato rubrika vznikla jako podpora Českého farmaceutického musea v Kuksu. Věnuje se vývoji a historii lékáren a lékárenství v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Je nám opravdu velkou ctí, že ji pro APATYKÁŘ® připravuje Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Lékopisná literatura 20. století

Vloženo: 22.09.2002, 16:26 | Čteno: 17227×
Vlastní činnost lékáren, tj. výroba IVLČ a IVLP, jejich kontrola, dávkování, označování, uchovávání a jejich výdej, se řídila v českých zemích (ČZ) předpisy Rakouského lékopisu - Pharmacopoea Austriaca: V. vydání (1855), bylo prvým moderně uspořádaným lékopisem, povolilo prodej LČ a LP vyrobených i mimo lékárnu; VI. vydání (1869) - zavedlo decimální metrický a hmotnostní systém, v analýze LČ a LP alkalimetrii a acidimetrii; Doplněk k VI. vydání (1879) - přinesl prvá syntetická LČ (chloralhydrát, kyselinu salicylovou, jodoform aj.); VII. vydání (1889) a Doplněk k němu (1900) - uvedly mezi oficinální další syntetika a jiná nová LČ, obvazové látky, výrobu tinktur perkolací, do kontrolních zařízení analytické váhy, mikroskop, pyknometr atd.
VIII. Vydání (1906) Rakouského lékopisu platilo v ČZ 1907-1941 a 1945-1947. Uvádělo jen v lékárnách analyzovatelná LČ a LP, tedy nikoli sera a očkovací látky, přihlíželo k mezinárodní dohodě z r.1902 o heroických - silně účinných léčivech, zavedlo gravimetrii, stanovení čísla jodového, kyselosti, zmýdelnění aj. V době nacistické okupace byl zaveden Německý lékopis, 6. vydání (1926) a platil 1941-1947.
Československý lékopis - Pharmacopoea Bohemoslovenica byl vypracován již r. 1937/38, ale vzhledem k okupaci nebyl vydán. Vyšel v upravené a doplněné podobě teprve 1947 a k němu 1953 Doplněk, který kodifikoval antibiotika, některé hormony, očkovací látky, vitamíny, sulfonamidy, konservancia, injekční roztoky aj. Druhé vydání (1954) a Doplněk (1959) zavedl nově polarografické, elektrometrické, chromatografické kontrolní metody, biologické zkoušení. Třetí vydání (1970) má dva svazky: všeobecná ustanovení a články, Doplněk vyšel 1976. Čtvrté vydání (1987), je poslední, Československý lékopis - Pharmacopoea Bohemoslovaca, s Doplňkem (1991). Je obsáhlé a má tři svazky: všeobecnou část s tabulkami, 601 článků léčiv a pomocných látek (z toho 126 nových) a 483 článků léčivých přípravků (290 nových). Zavádí mj. správnou praxi výroby LČ a LP dle zásad SZO. Doplněk přináší novinky v kontrolní metodice, nové mezinárodní názvosloví, 53 nových LČ a 67 LP. V současné době platí Český lékopis 97 (1998), který již vychází z Evropského lékopisu 3. vydání. Je rovněž velmi obsáhlý, obsahuje celkem 195 statí a 6 národních tabulek a 1218 článků. Z toho je s označením N (národní články) ve všeobecné části 7 a v Části speciální 85. Každoročně je k němu vydáván Doplněk (1999, 2000 a 2001).
K lékopisům byly do 1950 státní správou vydávány ceníky oficinálních léčiv a přípravků (sazby, taxy) pro strany soukromé. Od 1914 vycházely separátně sazby léčiv pro strany úlev požívající, což byli obecní chudí, nemocensky pojištění pacienti, léčebné a humanitní ústavy. K sjednocení těchto sazeb došlo v ČSR 1922. Ceníky neoficinálních LČ a LP vydávala grémia nebo spolky lékárníků. Jednotné ceny se dohadovaly v tzv. taxovní komisi, v níž byli zástupci lékárenství, průmyslu, velkoobchodu, pojišťoven, pod egidou ministerstev zdravotnictví a sociální péče. Od 1939 působil v oblasti cen Nejvyšší úřad cenový. V r.1941 vyšla sazba německo-česká jako modifikace sazby říšskoněmecké. K sjednocení sazeb podle socialistické tvorby cen došlo r. 1950 v rámci n.p. Medika. V současnosti určuje maximální ceny LČ a LP Ministerstvo financí ČR. Konkrétní ceny LČ a LP nejsou jednotné. Jednotné ceny však požaduje pro lékárny Česká lékárnická komora, přivítalo by je nejen Sdružení výrobců léčiv, ale i jejich distributoři a Česká lékařská společnost JEP.
» OBRÁZKY K PŘÍSPĚVKU
Kliknutím obrázek zvětšíte

Hledáte opravdu PRESTIŽNÍ dárek pro Vašeho obchodního partnera?

Neotřelý a prestižní dárek z Českého farmaceutického muzea!

Exkluzivní dřevěná dóza opatřená 23-karátovým zlacením

Nákupem v internetovém obchodě Českého farmaceutického muzea získáte nejen překrásné repliky originálních stojatek z Kuksu, ale zároveň podpoříte další rozvoj této největší lékárnické expozice v Evropě.

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Stanislav Havlíček

Volby – čas na změny v lé...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

Živá reportáž z akce

4. Noc muzeí v Českém far...

Živá reportáž z akce

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA:...

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA...

Heinz-Günter Wolf

Aktuelle Situation auf de...

Heinz-Günter Wolf

Živý záznam akce

1. Tématický den - Den lé...

Živý záznam akce

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti choleře...

RNDr. Marek Petráš

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Povinné organizace lékárn...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

PharmDr. Petr Rejsek

Noc muzeí – tentokrát v č...

PharmDr. Petr Rejsek

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a uk...

Mgr. Ladislava Valášková,...

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Lékárnické studium

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.